Nézz körül a dzsámiban!
Húzd az egeret vagy az ujjad a jelek felé, és megjelenik, hogy mi az. Ha rá is kattintasz, még több érdekességet tudhatsz meg róluk. A jobb felső sarokban van egy jel, ami egész képernyősre nyitja ki a panorámaképet. Érdemes kipróbálni!
Csúcsdísz
Az épület kupolájának záradéka fölött magasodik a fémből (például aranyozott rézből) készült csúcsdísz, vagyis alem, amelynek jelentése „jel”. Az alem mérete sok esetben összefüggésben áll az épület geometriai rendjével, iránya pedig általában Mekka, a kibla felé tájolt. Szakrális szimbolikája mellett az alem fontos épületszetkezeti elem is, amely egyfajta fémburkolatként védi és zárja le a kupola fedésének felső csomópontját.
Minaret
A minaret a mecsetek és dzsámik egyik jellegzetes, toronyszerű eleme, amelynek elnevezésében az arab fény/tűzkibocsátó vagy látható hely szó rejlik, eredeti jelentése fényjelző, világítorony. Egyfelől a minaret erkélyéről hívják imára a hívőket a müezzinek, vagyis innen hangzik el az ezán (ma már persze hangszórókból), magasba törő alakja pedig egyfajta vizuális jelként szolgál. Általában hosszúkás süveggel fedett – átlagos esetben egy erkéllyel rendelkező, sokszög alaprajzú, belső csigalépcsővel rendelkező toronyépület, amelynek méreteiben szerkesztési szabályosságok is
megfigyelhetők.
Előcsarnok
A dzsámi azon az oldalán, amihez hozzáépült a kórház épülete, állt egykor az előcsarnok. Keskeny oszlopokkal alátámasztott, ami a naptól és esőtől is védte az itt gyülekezőket. A szertartásra érkezők itt vették le a cipőjüket, de melegebb időben kültéri imahelyként is használták.
Kürszü
A kürszü, avagy a 'zsámoly' a minaret legalsó része, a nyugati építészetben valószínűleg bázisnak vagy lábnak hívnánk.
Pabucs
A pabucs szót fordítani sem kell, ez a 'papucs', amibe bebújva a minaret feláll a zsámolyra.
Gövde és petek
A gövde jelenti a torony törzsét. Mivel a mi minaretünkben magasan lehetett bejutni, itt kezdődik a csigalépcső is, aminek a neve petek, magyarul 'kas'.
Serefe, külah és alem
Már csak pár lépés, és kiértünk az erkélyre (serefe). Ha elég bátrak vagyunk, felfele nézve éppen látjuk tornyot fedő süveg alját (külah), amit itt is a csúcsdísz (alem) zár le.
Ibrahim Pecsevi történetíró szobra
A dzsámi előtt, a Kórház téren áll a híres történetíró szobra, aki - mint a neve is mutatja - Pécsett született a boszniai rác Szokulluk család egyik leágazásában.